Testamenty i Trusty- Polski Prawnik Agnieszka Piasecka 727-538-4171

Testamenty i Trusty, Pełnomocnictwo, Quit Claim Deed, Apostille, Floryda, USA 1

Maim Menu 175 x 61

Polski 175 x 61

Testamenty i Trusty

Prawo spadkowe na Florydzie bardzo różni się od prawa spadkowego w Polsce. Agnieszka może doradzić Ci jak najkorzystniej rozdysponować swoim majątkiem na wypadek śmierci. Prawo Florydy pozwala również na pozostawienie dyspozycji co do decyzji zdrowotnych na wypadek ciężkiej choroby tzw. dyrektyw medycznych np. co do sztucznego podtrzymywania przy życiu. Prawo polskie przewiduje możliwość pozostawienia testamentu, podczas gdy na Florydzie można sporządzić tradycyjny testament lub trust, który pozwala ominąć postępowanie spadkowe oraz może służyć do obrony przed kredytorami. W sprawie szczegółów zadzwoń aby umówić się na bezpłatną konsultację: 727-538-4171.

Adwokat Agnieszka Piasecka może pomóc Ci sporządzić:

  • Testament
  • Trust
  • Dyrektywy medyczne na wypadek ciężkiej choroby
  • Pełnomocnictwo
  • Pełnomocnictwo do podejmowania decyzji medycznych
  • Konta bankowe z klauzulą wypłaty na wypadek śmierci
  • Reprezentacja w postępowaniu spadkowym

PUBLIKACJE AGNIESZKI PIASECKIEJ

“Agnieszka Piasecka jest autorką poniższych artykułów prasowych, które ukazały się w Biuletynie Polskiego Centrum Im. Jana Pawła II.

Testament czy Trust – jak najkorzystniej rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci? 

Moi klienci często pytają mnie o to czym różni się amerykański testament od trustu oraz jakie są korzyści i strony ujemne trustu i testamentu. W celu wytłumaczenia różnic pomiędzy testamentem i trustem oraz „za” i „przeciw” obu rozwiązań,  należy najpierw wyjaśnić kilka podstawowych pojęć:

Co to jest „trust”?

W dużym uproszczeniu, według prawa Florydy, trust to twór prawa, poprzez który można skutecznie rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci omijając postępowanie spadkowe. Dokument ustanawiający trust, tzw. „Trust Agreement” lub  „Trust Insturment” stanowi deklarację intencji utworzenia trustu i przeniesienia określonego majątku z osoby fizycznej, założyciela (spadkodawcę), tzw. „Settlor”, na trust pod pieczę zarządcy, tzw. „Trustee”, na korzyść beneficjariusza/y, tzw. „Beneficiary”, czyli osoby wyznaczonej do dziedziczenia majątku. W przypadku zwykłych trustów, mających na celu rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci i uniknięcie postępowania spadkowego, założyciel i zarządca trustu to zwykle najczęściej ta sama osoba, która w czasie życia ma pełną kontrolę nad majątkiem przeniesionym do trustu jak i nad dokumentem ustanawiającym trust. Trust może być w każdej chwili zmieniony lub odwołany. Po śmierci założyciela trustu, majątek trustowy przechodzi na beneficjariusza/y bez postępowania spadkowego.

Co to jest postępowanie spadkowe i czy jest ono konieczne aby otrzymać spadek?

Postępowanie spadkowe to process sądowy, w którym majątek zmarłego przechodzi oficjalnie na spadkobierców. Sądy Florydy są właściwe do rozstrzygania spraw spadkowych jeżeli zmarły w chwili śmierci był rezydentem Florydy lub pozostawił na Florydzie nieruchomości. Postępowanie spadkowe na Florydzie, tzw. „Probate Proceedings” jest najczęściej konieczne, jeżeli zmarły pozostawił po sobie majątek, który podlega postępowaniu spadkowemu. Jeżeli zmarły pozostawił testament, musi on być złożony w sądzie w ciągu 10 dni od momentu odkrycia testamentu. Jeżeli nie było testamentu, to należy złożyć wniosek o otwarcie postępowania spadkowego, w którym dziedziczenie odbywa się z mocy ustawy. Postępowanie spadkowe na Florydzie jest długotrwałe i kosztowne. W zależności od wielu czynników, postępowanie spadkowe może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat i może kosztować do kilku procent wartości majątku spadkowego. Postępowanie spadkowe jest skomplikowanym procesem wymagającym zatrudnienia adwokata co dodatkowo zwiększa jego koszty. W czasie postępowania spadkowego, majątek spadkowy jest „zamrożony” i niedostępny dla spadkobierców.

Jakie są formalności potrzebne do ustanowienia testamentu oraz trustu?

Generalnie oba dokumenty muszą spełniać szereg wymogów formalnych aby były ważne z mocy prawa. Jeden z głównych wymogów formalnych to konieczność własnoręcznego podpisania dokumentu w obecności dwóch świadków. Podczas gdy testament to zwykle jeden niezbyt długi dokument, do ustanowienia trustu potrzebny jest na ogół pakiet dokumentów i obejmuje od kilkunastu do kikudziesięciu stron. Nieprawidłowo sporządzony lub podpisany testament lub trust jest nieważny, dlatego bardzo istotne jest skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem w celu odpowiedniego profesjonalnego przygotowania dokumentu i dopełnienia wszystkich formalności związanych z podpisaniem dokumentu.

Testament czy Trust – jak najkorzystniej rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci?

Co stanie się jeżeli w ogóle nie rozporządzę majątkiem po śmierci?

Generalnie, w przypadku, gdy zmarły pozostawił majątek, którym nie rozporządził nim za życia, majątek ten podlega postępowaniu spadkowemu, a spadkobiercy dziedziczą z mocy ustawy. O podziale majątku po śmierci decyduje zatem sąd. Może to mieć szczególnie znaczenie, jeżeli zmarły pozostawił krewnych, co do których nie chciał, aby po nim dziedziczyli. Jeżeli zmarły nie pozostawił spadkobierców, wówczas majątek przejmuje państwo. Jakkolwiek, jeżeli zmarły był w związku małżeńskim i posiadał majątek małżeński w formie wspólności małżeńskiej (tzw. „tenancy by the entirety”), wówczas jego małżonek przejmuje majątek małżeński bez postępowania spadkowego.

Jakie są korzyści ustanowienia trustu?

1. Ominięcie postępowania spadkowego. Główną zaletą trustu sporządzonego w celu rozporządzenia majątkiem po śmierci, jest fakt, że trust nie podlega sądowemu postępowaniu spadkowemu. Jak wspominałam wcześniej w pierwszej części artykułu (wydanie czerwcowe), postępowanie spadkowe bywa bardzo drogie i długotrwałe. Koszty postępowania spadkowego mogą wynieść nawet do kilku procent wartości spadku, natomiast czas trwania postępowania spadkowego to co najmniej kilka miesięcy.

2. Prywatność. W pierwszej części artykułu nadmieniłam o tym, że testament po śmierci testatora musi być złożony w sądzie przez co staje się dokumentem publicznym. Wymagania te nie dotyczą trustu, tak więc po śmierci założyciela trustu wszelkie dane o jego majątku i długach pozostają na zawsze prywatne. Osoba dziedzicząca przez trust musi po śmierci założyciela trustu złożyć w sądzie tylko jeden krótki dokument, tzw. zawiadomienie o truscie, w którym nie ujawnia treści dokumentu acz tylko informuje potencjalnych kredytorów o istnieniu trustu.

3. Trudniej jest podważyć ważność trustu. Jeżeli planujesz wydziedziczyć potencjalnych spadkobierców, ustanowienie trustu może być dla Ciebie lepszą opcją ponieważ dokument ten jest prywatny i nie składa się go w sądzie po śmierci spadkodawcy. Trudniej jest również podważyć w sądzie ważność profesjonalnie sporządzonego trustu niż testamentu. Wielu ludzi decyduje się zatem na sporządzenie trustu zamiast testamentu aby uniknąć w przyszłości sporów sądowych, które mogłyby doprowadzić do jego obalenia.

4.  Uniknięcie postępowania spadkowego w innych stanach. Jeżeli posiadasz nieruchomości poza stanem Floryda, możesz uniknąć wysokich kosztów postępowania spadkowego w innym stanie poprzez zawarcie tych nieruchomości w truscie.

5. Korzyści podatkowe. Ustanowienie trustu ma również korzyści podatkowe w przypadku większych majątków przekraczających $ 5.45 milionów dolarów.

6. Trusty wyspecjalizowane. Istnieje wiele rodzajów trustów wyspecjalizowanych, które poza uniknięciem postępowania spadkowego, mogą służyć również innym celom np. trusty dla sadkobierców niepełnosprawnych pobierającym benefity socjalne od państwa; trusty dla organizacji charytatywnych, trusty inwestycyjne wypłacające spadkobiercom określoną pensję w regularnych odstępach czasu bez przekazywania im całego majątku od razu, trusty dla zwierząt domowych, trusty służące zabezpieczeniu przed kredytorami, oraz wiele innych.  

Jakie są wady ustanowienia trustu?

1.  Wyższy koszt i bardziej skomplikowana procedura sporządzenia. Trust to skomplikowany dokument prawny, który powinien być przygotowany przez wykwalifikowanego prawnika. Sporządzenie trustu wymaga kompetecji i czasu, tak więc koszt przygotowania trustu jest wyższy niż koszt sporządzenia zwykłego testamentu. Dokument trustu może również odstraszać laików skomplikowaną treścią i dużą zawartością często niezrozumiałych terminów prawnych.

2.  Formalne wymogi „zasilenia” trustu majątkiem poprzez przeniesienie tytułu własności. Do ważności trustu wymagane jest przepisanie tytułu własności pewnych składników majątku na trust. Dotyczy to między innymi np. nieruchomości oraz kont bankowych, w których należy zmienić tytuł własności na trust.

3.  Zwykły trust nie chroni przed kredytorami. Istnieje mit, że aby uchronić się przed kredytorami, wystarczy ustanowić trust. W przypadku trustów, nad którymi założyciel trustu ma podczas swojego życia pełną kontrolę (poprzez możliwość zmiany i odwołania trustu) nie jest to prawda.

4.  Postępowanie spadkowe może wciąż być konieczne co do niektórych składników majątku. Jeżeli w chwili śmierci zmarły pozostawił choć jeden składnik majątku poza trustem tzn. nie przepisał tytułu własności na trust, to postępowanie spadkowe może wciąż okazać się konieczne.

Jakie są korzyści ustanowienia testamentu?

1.  Niski koszt przygotowania dokumentu. Sporządzenie prostego testamentu jest dużo tańsze niż ustanowienie trustu, tak więc początkowy koszt dla osoby zamierzającej rozporządzić swoim majątkiem po śmierci jest niższy.

2.  Nieskomplikowany dokument. Jako dokument, testament jest w swojej formie o wiele prostszy niż trust i łatwiejszy do zrozumienia dla laika.

Jakie są wady ustanowienia testamentu?

1.  Testament musi przejść przez kosztowne i długotrwałe postępowanie spadkowe. Jak wspomniałam powyżej, początkowo niski koszt sporządzenia testamentu, „przerzuca się” na spadkobierców, którzy po śmierci testatora będą musieli opłacić wysokie koszty postępowania spadkowego, koszty prawników oraz będą musieli odczekać minimum kilka miesięcy do nawet kilku lat do oficjalnego zakończenia postępowania spadkowego zanim otrzymają spadek.

2.   Nieskomplikowany dokument. Jako dokument, testament jest w swojej formie o wiele prostszy niż trust i łatwiejszy do zrozumienia dla laika.

3.   Testament jest dokumentem publicznym. Tak jak pisałam wcześniej, testament po śmierci zmarłego należy złożyć w sądzie w ciągu 10 dni od dnia śmierci. Od tego momentu treść testamentu staje się dokumentem publicznym, do którego każdy może mieć dostęp.

4.   Łatwiej jest podważyć testament niż trust. W przypadku gdy spadkobiercy nie są zadowoleni z podziału majątku w testamencie mogą podjąć próbę podważenia ważności tego dokumentu w sądzie, co jest generalnie łatwiejsze w przypadku testamentu niż trustu.

Gdzie należy przechowywać oryginał dokumentu po jego sporządzeniu?

Oryginalny dokument testamentu lub trustu jest własnością osoby, która go sporządziła. Dokument ten należy przechowywać w miejscu, gdzie będzie on zabezpieczony przed zniszczeniem, pożarem, kradzieżą itp. Należy pamiętać, że fizyczne zniszczenie lub zagubienie oryginału testamentu może być równoważne z jego unieważnieniem, jeżeli nie zachowała się żadna kopia i brak jest świadków co do treści testamentu. Moim klientom polecam przechowywanie tych dokumentów w sejfie bankowym lub w pożaroodpornym sejfie w domu. O lokalizacji dokumentu należy powiadomić wykonawcę testamentu/beneficjariusza trustu aby w chwili śmierci mogli szybko uzyskać dostęp do dokumentu. Osoby, które zostały wydziedziczone nie powinny mieć dostępu do tych dokumentów.

Zadzwoń aby umówić się na BEZPŁATNĄ konsultację prawną:

(727) 538 – 4171 lub (813) 786 – 3911

Reviews, Attorney, Lawyer, Opinie, Prawnik, Adwokat, Agnieszka Piasecka, Aga Piasecka, Piasecka Polish lawye

Agnieszka Aga Piasecka Reviews

Agnieszka Piasecka’s Client Reviews:

https://piaseckalaw.com/reviews

https://www.avvo.com/attorneys/33760-fl-agnieszka-piasecka-4581259/reviews.html

Agnieszka zajmuje się między innymi następującymi sprawami:

Prawo Rodzinne / Rozwody / Alimenty / Adopcja

Prawo Emigracyjne / Obywatelstwo / Zielona Karta

Sprawy Spadkowe

Testamenty i Trusty

Upoważnienia dotyczące decyzji medycznych

Prawo Nieruchomości / Obrona Foreclosure

Wypadki Drogowe / Odszkodowania

Pomoc przy zakładaniu firm i korporacji

Kontrakty

 

Po BEZPŁATNĄ pierwszą konsultację zadzwoń na 813-786-3911 lub 727-538-4171

Polski adwokat prawnik Floryda